Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 08.03.2017 11:17:05 

Hokejový magazín zabývající se mládežnickým hokejem

Rostislav Košárek
Kassel Huskies, Frankfurt Lions... I proti takovým klubům chytá v Oberlize český brankář Košárek
 
1. část obsáhlého rozhovoru s gólmanem Rostislavem Košárkem. Jak se do Německa dostal, jak vidí tamní mládež...  
 
 Nikdy nechytal nejvyšší soutěž v Česku, ani první ligu. Přesto dostal příležitost ukázat své brankářské kvality za hranicemi, v Německu. A určitě nelituje. Šestadvacetiletý brankář Rostislav Košárek si za pět sezón u našich západních sousedů vyzkoušel německou extraligu - DEL, Bundesligu, Regionální ligy a také Oberligu, v níž nyní působí. Všechny soutěže jsou něčím vyjímečné a odlišné. Navíc také Košárek uvádí svůj pohled a zkušenosti s německou mládeží...
 
 
Původní rozhovor pro www.hokejreport.wbs.cz
 
 
Lukáš Majer 6.3.2012 foto: archiv RK
 
  
 
  Jsi odchovanec Poruby, sezóna 2006/2007 byla tvou poslední v Česku. Můžeš popsat ja se rodí cesta ze severu republiky až do německého hokeje?
 
Ano, sezona 2006/2007 byla pro mě opravdu poslední v dresu Sarezy, jako odchovanec Sarezy, kde jsme začínal s hokejem ve svých 5 letech, bylo loučení s českým hokejem trochu smutné, věděl jsem ale už při závěrečném čtvrtém ročníku střední školy, že se budu muset rozhodnout co dále.V prvním týmu sarezy působil také můj děda pan Alois Seifried a s jeho pomocí se mi podařilo získat německé občanství, jelikož naše rodina pochází z Kravařska. Potom už bylo jasné, kam se bude ubírat má hokejová budoucnost.
 
"Vyzkoušel jsem si všechny soutěže od DEL až po regionální ligu" 
 
 Je někdo, kdo stál vyloženě za tvým odchodem?
 
Ano, nechtěl bych zapomenout na pana Roháčka a pana Mikulenku, kteří stáli za tím, abych vůbec dostal šanci se do Německa podívat. Pan Mikulenka tehdy působil u dorosteneckého celku EHC80 Nurnberg, kde směřovali první mé kroky, první mužstvo hrál tehdy Bayernligu a v tomto roce se nám podařilo tuto soutěž také vyhrát.
 
 Odešel jsi celkem brzy, jak to máš nebo jsi měl se studiem?
 
V roce 2006 jsem dokončil studium na střední policejní škole v Ostravě a proto už mi nic nebránilo se soustředit pouze na hokej. Není vyloučeno, že své znalosti v oblasti sportu rozšířím i o vysokoškolské vzdělání.
  
 
 
  V Německu jsi si vyzkoušel, tři soutěže, nastoupil jsi v Regionální lize, Oberlize a krátce také v DEL za Sinupret. Můžeš srovnat tyto tři soutěže z pohledu herního stylu?
 
 No já jsme si celkově vyzkoušel čtyři soutěže, v Regional lize jsme se moc neohřál, tam jsme chodili v rámci kooperace o volných sobotách vypomáhat celku Jondsdorfer Falken, v tomto roce (2009) jsme si zahrál 2. Bundesligu, kde jsem rok působil u týmu Lausister Füchse Weisswasserr.
 Každá z těchto tří soutěží - DEL, 2.Bundesliga, Oberliga má svá specifika. DEL, jakožto německá extraliga, se svou úrovní liší od ostatních soutěží tady v Německu.  2.bundesliga už se trochu svým pojetím hry blíží k DEL, akorát je tam počet cizinců omezen na 4, a setkáváte se často s hráči, kteří svou šanci v extraligových klubech zatím nedostali, takže rychlý, kombinační a agresivní hokej.
 Co se týče Oberligy, kterou právě hraji, už to tak divoké není, spousta klubů má poloprofesionální týmy.  
 
 Pokud tomu dobře rozumím, pokud má tým ambice na postup, tak jej tvoří pouze profi hráči?
 
 Ano, záleží na tom, jak je tým poskládán. V profesionálním týmu mají všichni hráči smlouvy od srpna do konce března a do zaměstnání nedocházejí. V poloprofesionálním týmu hrají hráči, kteří mají smlouvu profesionální a z části taky hráči, kteří dochází do práce. Tréninky jsou většinou ve večerních hodinách, dopoledních tréninků se zůčastňují pouze hráči, kteří mají profesionální smlouvu.
 
 Ještě zpátky k Oberlize. Slyšel jsem, že ji hrají zvučné týmy jako Frankfurt, Kassel...
 
Soutěž je rozdělena do čtyř skupin (Ost, Nord, Sud, West). Poslední dvě jmenované jsou co se kvality týče velice silné, většina klubů v těchto dvou skupinách má profesionální týmy. Hraje zde právě také spousta klubů, jenž právě díky špatné finančí situaci opustili extraligové vody jako je například ten Kassel Huskies nebo Frankfurt Lions. Jsou zde, ale i jiní - Freiburg, Bad Tölz, Degendorf, Duisburg.
 
Mládež? V Německu je pro hokej nedostatek dětí, velká větina preferuje fotbal či házenou 
 
  Za ty roky jsi měl určitě možnost vidět nějaké mládežnické zápasy řekněme těch nejmenších - U8. Můžeš to porovnat s ČR - hráčská základna, minihokej? pokud ne, tak například dorosty.
 
Hráčská základna našich západních sousedů je na špatné úrovni. Projevuje se zde trend, že hokej, jakožto sport, patří v Německu na třetí příčku. Prvnímu místu velí fotbal, pak následuje házená a pak až hokej. Proto se většina dětí věnuje fotbalu. Nedostatek dětí se potom projevuje na kvalitách mládežnických týmu. 
 
 Existují ale bezpochyby vyjímky...
 
Určitě, jsou kluby které zakládají na výchově mládeže, jako třeba Bad Tölz, Norimberg, Garmisch, Fass Belin, Regensburg. Tam už je to přece jenom lepší.
 
 
 
 
 
TOPlist