Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 08.03.2017 11:17:05 

Hokejový magazín zabývající se mládežnickým hokejem

Martin Piecha
Martin Piecha: Hráč, který zmizel z mapy prvoligových kanonýrů, brázdí ledy v německém Passau
  
 Zkušený forward a rozený střelec po zpackané sezóně v Česku hraje již dva roky třetí nejvyšší soutěž v Německu... 
 
 Jelikož po Novém roce se ve všech soutěžích v Čechách bojuje o play-off , není nad to si tvrdé hokejové bitvy zpříjemnit zajímavým rozhovorem s hráčem, jenž  je fanouškům známý zejména z působení v 1. české lize. Martin Piecha, působí v nižší soutěži u našich západních sousedů a popisuje tamní hokejovou ligu, přibližuje svoji cestu do Německa a zároveň i radí mladým hokejistům.
 
Lukáš Majer 30.1.2011 foto: archiv MP
 
 

Piecha je odchovancem třineckého hokeje a také ve Slezsku se "odehrávala" velká část jeho kariéry. Postupně vystřídal Orlovou, Sarezu, Třinec, Havířov, Prostějov, Mladou Boleslav opět Prostějov a v sezóně 2008/2009 se vrátil do Havířova, kde ovšem prožíval s klubem velmi krušné časy. Ročník 2009/2010 dohrál v Prostějově. Štace na Hané byla pro něj zatím tou poslední v Česku. „Rád hraji už několik let mimo sezonu Inline hokej, před pěti lety jsem hrál na Mistrovství světa v Passau a seznámil jsem se tady s němcem, který uměl velmi dobře česky. Přes něho jsem pak dostal nabídku v Passau hrát lední hokej a jsem tady už dvě sezony," popisuje na úvod rozhovoru Martin Piecha důvody a okolnosti jeho odchodu do Německa.

Passau leží v Bavorsku, na jihu Německa, blízko hranic s Rakouskem. Město má kolem 50 000 obyvatel a je na soutoku tří řek (Dunaj, Inna Ilz). Jak o tomto městě mluví Piecha? „Jsem moc rád, že zde mohu být ". Bezpochyby mne zajímala také liga, kterou Piecha v Passau hraje. „Je to třetí nějvyšší soutěž v Německu, přesněji Oberliga."   

Zázemí na slušné úrovni !

Tyto soutěže, ať už nižší v Německu, Itálii či Polsku, bývají zpravidla "chráněné" počtem cizinců na mužstvo. To platí také v Oberlize. „V každém mužstvu mohou být jen dva cizinci"  říká Piecha a zároveň přibližuje styl hry, která je v lize praktikována. „Každý zápas je jiný, hraje se tady takový urputný hokej, stylem vše na bránu."

Tímto se soutěž rozhodně liší od tuzemska. A také jak již bylo zmíněno Piechovo angažmá v Havířově, občas se v Česku stane, že v nějakém klubu váznou potřeby pro hráče k jejich výkonu na ledě, tvz. off-ice příprava. Podmínky jsou v Passau na úrovni druhé české ligy. Regenerace teda nic moc, ale třeba posilovna je dobrá, i když není přímo na stadionu," prozrazuje útočník, jenž i v Passau působí s číslem 10 na zádech.

Mladým klukům doporučiji určitě zůstat v Česku !

Jsme v době, kdy mladým klukům v dorosteneckém věku chodí nabídky na různá angažmá v zahraniční. Například k ročnímu kempu do Frankfurtu či do rakouského Saint-Poltenu, kde je dokonce akademie. Proto musela jedna z otázek směřovat na německý mládežnický hokej.   „Rozhodně bych mladým hokejistům doporučil zůstat v České republice, u nás je určitě lepší výchova hráčů i zkušení trenéři,"  tvrdí Piecha, který oslavil 16.ledna jednatřicáté narozeniny.

Závěr našeho rozhovoru patřil jeho úvodu, respektive jsem se vrátil k jeho úspěšnému působení v dresu prostějovských Jestřábů, za které odehrál 190 mistrovských utkání během čtyř sezón. V této době byl populární "Pieška" velkým oblíbencem u fanoušků a také tahounem mužstva. „Prostějovský hokej sleduji moc dobře. V Prostějově jsem se cítil jako doma. Tímto bych fanoušky chtěl pozdravit," ukončil Martin Piecha zajímavé povídání o hokejovém životě v Německu. 

* použité foto k článku - Stock4pross - archiv Martina Piechu 

 

TOPlist