Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 08.03.2017 11:17:05 

Hokejový magazín zabývající se mládežnickým hokejem

David Turoň
"Lega Italiana Hockey Ghiaccio" aneb nejvyšší italská hokejová soutěž skrývá několik lákadel !
  
Český obránce ve službách Fassy David Turoň "představuje" italskou ligu, ve které působil i Jaromír Jágr...  
 
 NHL, KHL, Elitserien... v Česku " je v kurzu" Tipsport extraliga. Nikdo se moc nedívá na ostatní soutěže jako je třeba nejvyšší polská či italská liga. Právě hokeji v Itálii budou věnovány následující řádky. Když český hokejista působí v itálii je u nás považován za špatného, který se neprosadil výše! Ale je tomu opravdu tak jak se na první pohled zdá? Na jaké úrovni se hokej v Itálii hraje? A jsou tam cizinci? Na uvedené otázky najdete odpovědi v rozhovoru, který se podařil uskutečnit s českým obráncem Davidem Turoněm, ten působí právě na Apeninském poloostrově... a rozhodně si nestěžuje! 
    
Lukáš Majer ?.11.2011 foto:archiv DT

Své první hokejové krůčky udělal obránce David Turoň na karvinském zimním stadionu, kam ho brával o devět let starší bratr na veřejné bruslení. „Všiml si mě tam trenér hokejové přípravky a nabídl mi, jestli bych nechtěl hrát hokej,“ vzpomíná úvodem našeho rozhovoru, David Turoň na své začátky.

Poté postupně vystřídal Karvinou,Havířov a Třinec, kde si také připsal první extraligový start. Následně byl draftován Torontem. Tam začali jeho velmi početné cestovatelské cesty.  „Hrál jsem delší dobu na Slovensku, před tím jsem byl 4 sezony v Americe, a líbilo se mi cestovat, takže jsem hledal angažmá v cizině, minulou sezonu jsem hrál v Německu a chtěl jsem opět vyrazit někam do nového.Devětadvacetiletý obránce také přiznal, že o nabídky nebyla nouze a měl si tak z čeho vybírat. „V létě mě kontaktovali asi 4 kluby z Itálie, nakonec jsem přijal nabídku od HC Fassa (Canazei) , kde působí český trenér Fryčer, to byl hlavní důvod. " 

Když se v Česku řekne italský sport, každému se vybaví hlavně fotbal! Hokejová soutěž (celým názvem: Lega Italiana Hockey Ghiaccio) na Apeninském poloostrově je tedy pro hokejového fandu velkou neznámou, ostatně to potvrzuje i David Turoň. „I pro mě musím říct, to byla neznámá, ale jsem velice mile překvapen, hokej se zde hraje asi na úrovni naší 1.hokejové ligy, top kluby i možná lépe," srovnává odchovanec Karviné soutěž s českými poměry. Co se týče národnosti v mužstvech dodává „Působí zde hodně cizinců, zejména Kanaďanů a Američanů, hodně z nich se zkušenostmi z NHL, takže liga není vůbec špatná, kvalita šla hodně nahoru za poslední 4 roky."

Vybavení na vrcholové úrovni !

Fanouška jistě také zajímá jaké jsou v Itálii podmínky, přeci jen některé prvoligové či druholigové stánky v Česku nedisponují zrovna důstojným zázemím, jak pro diváky tak pro samotné hráče, kteří si na podmínky potrpí „ Máme dva maséry, kustoda, posilovnu, tělocvičnu, takže  vybavení  je na vrcholové úrovni. Co se týká stadionu tak ten je pro 3500 diváků." přibližuje Turoň zázemí.

 V období "hokejového volna", respektive dřiny na suchu nezůstává David Turoň v Itálii, ale odjíždí domů, kde individuálně podstupuje tu nejméně příjemnou část hokejové sezóny - letní přípravu. „ Jezdím na kole, chodím do posilovny a také běhat, to vše doma - v Česku ," přiblížil rodák z Karviné tréninkové dávky v perných dnech.

 
 Kanaďané zlepšují kvalitu !

Závěr našeho rozhovoru patřil jeho úvodu, přesněji řečeno cizincům a jejich zastoupení v soutěži. Většinou to bývá tak, že hráči, kteří se neprosadí v Americe a Kanadě se vracejí do Evropy do méně prestižních lig. Tohle pravidlo platí i pro Lega Italiana Hockey Ghiaccio „Jak už jsem zmiňoval, Kanaďanů a Američanů je tady nejvíce, u nás v týmu je 6 Kanaďanů, což opravdu zlepšuje kvalitu",  říká Turoň.  Nabízí se tak otázka, jak jsou na tom tamní borci - Italové „ Jsou to velice šikovní a draví hráči, hrají takový severoamerický styl hokeje, hodně mě překvapili", uzavřel příjemný rozhovor obránce David Turoň.                                      

                                                     

     Lega Italiana Hockey Ghiaccio  
je nejvyšší profesionální hokejová liga v Itálii, založena 1924
- prvním vítězem bylo v r. 1925 HC MIlano ( HC Milano Vipers )
- v sezoně 1994/95 zde hrál i Jaromír Jágr - za HC Bolzano

* fotografie: archiv Davida Turoně, wikipedia.cz 2x.                         

 
TOPlist