Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 08.03.2017 11:17:05 

Hokejový magazín zabývající se mládežnickým hokejem

Ondřej Razska
Válka gangů, Kanaďané či francoužští reprezentanti... i taková je nejvyšší hokejová soutěž v Polsku!
  
Brankář Ondřej Raszka vypráví o stylu hry či divácích a říká proč dal Polsku přednost před českou 2.ligou... 
 
  Jsou hokejisté, kteří po  vrcholu své kariéry volí nižší domácí soutěže, trenérskou dráhu nebo ještě zahraniční angažmá v nějaké z hokejově "exotických " zemí - Francie, Itálie, Polsko... Právě hokej v Polsku se stal tématem dalšího článku. Přináším velice zajímavý rozhovor s mladým brankářem Krakova, Ondřejem Raszkou, který není jedním z těch co se vydali k našim  severním sousedům do hokejového důchodu, ale za svým prvním angažmá mezi muži.
 
Lukáš Majer 1.9.2011 foto: Hokej.net*

Ondřej Raszka je odchovancem třineckého hokeje. V žákovských kategorií si zachytal také v Orlové a své první dorostenecké úspěchy slavil v Havířově, kdy v sezoně 2006/2007 postoupil s Pantery do čtvrtfinále extraligy dorostu. Následně chytal v Třinci juniorku a od ročníku 2010/2011 působí v Polsku, konkrétně v Krakově. První otázka tedy nemohla směřovat jinam, něž na to, proč si vybral právě Polsko. Do Polska jsem se dostal, protože zavedli pravidlo, že pokud má někdo polské předky v rodině tak se nepočítá jako cizinec. Byla to lepší volba než například 2. liga v Česku, " uvedl na úvod rozhovoru Raszka.

Atraktivitě polské extraligy přidává také fakt, že manažeři tvrdě pracují na nákupu hráčů. Některé týmy a tím myslím třeba i ten náš, nabrali několik Kanaďanů a snaží se hrát rychlejší a tvrdší hokej jako za mořem," říká jednadvacetiletý gólman, jeden z důvodů proč je liga zajímavější „Styl hokeje je podobný tomu v Česku, akorát není tak rychlý, a co se týče úrovně zápasů? Záleží na utkání... když se hraje duel na čele tabulky, tak to má jinou kvalitu než když se hraje s týmem z posledního místa, ale to je tak v každé lize, " dodává .

Kabinu máme jako v české extralize !

Fanouška jistě také zajímá jaké jsou v Polsku podmínky, přeci jen řada klubů 2.ligy nedisponuje kvalitním stánkem a podmínkami pro hráče. Tohle také záleží na klubu. Byl jsem v týmu, kde zázemí bylo na amatérské úrovni, ale například, teď máme normálně kabinu jako týmy u nás v extralize," líčí Raszka a pokračuje: Kromě plného zázemí k regeneraci a cvičení mimo led je zde i místnost s gaučem, křesly a plazmou na stěně pro zábavu. Plánujeme koupit i playstation,;-) také tam máme stůl na poker."

"V Krakově mají dva fotbalové kluby a mezi nimi panuje válka gangů, kde se normálně navzájem zabíjejí"

Jednou z perliček, která určitě zaujme, je divácká základna v Polsku, respektive v Krakově  Moc lidí tady na hokej nechodí, protože tady maji dva fotbalové kluby ve městě a mezi jejími fanoušky je válka gangů, kde se normálně navzájem zabíjejí...proto všichni chodí na fotbal, a na hokej málo...ale na play off už byl plný stadion," přiblížil Raszka krutou realitu ve městě na řece Visle.

 
  Když ovšem přišla řeč na celkový počet fandů a atmosféru na zápasech obecně, byl mladý brankář už s počty někde jinde: Fanoušci jsou  dost hluční. I když návštěvnost není taková jako v české extralize,  jsou týmy, kde přijde třeba 3000 lidí a dělají hluk jako 6000," uvádí čísla, které málokdy vidíváme v první české lize.  

Reprezentanti, Nor i několik Slováků !

Na závěr jsem se zeptal, na celkový počet cizinců v soutěži. Možná někoho překvapí počet 12 hokejistů z Česka, které doplňuje trenér Rudolf Roháček, mimochodem právě lodivod Krakova „Kvůli tomu pravidlu o polských kořenech se tady začali stahovat hráči z Kanady i Evropy, kteří můžou po dvou letech nastupovat i za reprezentaci, jinak u nás v týmu v součastné době trénují čtyři Kanaďani, jeden francouzský reprezentant a Nor.  představil Raszka v krátkosti výčet cizinců v týmu a tečku za zajímavým povídáním udělal jeho pohled do dalších celků soutěže: „V ostatních týmech vím, že je ještě jeden Kanaďan, jeden Francouz z reprezentace a několik Slováků."                                                                                         Lukáš Majer


* fotografie: Hokej.net - FB OR, http://www.cracovia.pl/, wikipedia.  

    

TOPlist