DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 08.03.2017 11:17:05 

Hokejový magazín zabývající se mládežnickým hokejem

Rostislav Košárek 2.
Na lepšího soupeře si najde cestu i 5 tisíc diváků, říká o 3. nejvyšší soutěži v Německu brankář Košárek
 
2. část obsáhlého rozhovoru s gólmanem Rostislavem Košárkem. Jaké jsou tréninky? Kdo mužstvo vede? 
 
 
První díl velkého rozhovoru s českým brankářem působícím v Německu, Rostilavem Košárkem, sklidil ohlasy. Nyní vám přináším díl druhý, ve kterém gólman přiblíží tréninkové dávky, divácké návštěvy či prozradí, jak se vypořádal s jazykovou bariérou. 
 
 
Původní rozhovor pro www.hokejreport.wbs.cz
 
 
Lukáš Majer 16.3.2012 foto: archiv RK
 
 
  
 
  První část našeho rozhovoru jsme skončili u mládeže. Nyní přejdeme přímo k soutěži, ve které působíš - k Oberlize. Jaké jsou například stadiony? Nacházejí si diváci cestu do tamních hal?
 
Mezi oberligovými stadiony bych z pohledu hráče nenašel žádný nevyhovující stadion. Je zde spousta týmů, které mají svou domácí návštěvnost nadstandardní. Na kvalitního soupeře si najde cestu na stadion přes 4-5 tisíc diváků.
 
"Do Německa jsem odcházel pouze se znalostí angličtiny" 
 
 Žhavým tématem v evropských soutěžích, zejména v těch nižšších bývají cizinci. Jak je to s nimi v Oberlize? 
 
Je to poněkud přísnější než v 2. Bundeslize či DEL. V oberligovém týmu mohou hrát pouze tři hráči jiné národnosti, v hojném počtu se vyskytují Češi, Slováci i Kanaďané a Američané.
 
 Co trenéři?
 
Letošní rok jsem v oberligovém Rostocku, již podruhé, po dobu co jsem v Německu, trénuju pod vedením českého trenéra Pavla Bláhy.
 
 
  Po těch letech strávených v Německu mě nenapadá jiná otázka než směrem k tvým jazykovým prostředkům. Předpokládám, že němčinu ovládáš... 
 
 Do Německa jsem odcházel pouze se znalostí angličtiny. Za těch pět let, co jsem tady, jsem se naučil plynně hovořit.
 Vzhledem k mému německému občanství je mou povinností němčinu ovládat.
 
 Kdy a jak často v týdnu trénujete? Máte v týdenním plánu například jednotku v posilovně nebo na suchu?
 
 
Tréninky máme čtyřikrát týdně. Většina našich tréninků je dvoufázová. Suchá příprava je také důležitá, takže v tréninkovém programu máme zahrnutu i posilovnu. Klub nám dává také prostor na individuální trénování, ale to už záleží na každém z nás, jak zodpovědně s tímto prostorem naloží.
 
 Takže se zázemím a podmínkami pro hráče není problém? 
 
 Z hlediska zázemí to mohu hodnotit pozitivně, sám jsem se nesetkal s nějakým katastrofálním zázemím. Většina klubů má pro suchou přípravu vybudované posilovny, kdo nemá, spolupracuje na bázi sponzorství s fittness centry, kterých je v každém městě požehnaně, takže po stránce suché přípravy se člověk může věnovat svému tělu opravdu naplno.
 
 Ještě bych se chtěl vrátit k tréninkovému programu. V první části našeho povídání si naznačil, že kluby jsou buď profesionální nebo poloprofesionální. Liší se jejich tréninkový režim?
 
Ano, pokud je tým plně složen z profesionálních hráčů, tak se trénuje úterky dvakrát denně, středy dopoledne, čtvrtky jsou taky dvoufázové, pátky jsou hrací, soboty většinou bývají dobrovolné, neděle jsou zase hrací a pondělky jsou pak většinou volné. V případě poloprofesionálních týmů jsou tréninky směřované na večerní hodinu obvykle každý den, s výjimkou pondělků (volno) a hracích dnů (pátky, neděle).
 
 Setkáváte se s Čechy, kteří hrají v Německu někde mimo led?
 
S Čechy se mimo led moc nesetkávám, výjimkou jsou pouze spoluhráči, které mám v dané sezóně v týmu. Každý rok jsem v týmu měl pár kluků z Česka nebo Slovenska, i tento rok tomu tak je. 
 
"Můj cíl? Nechci jej moc zmiňovat, já o něm vím a tvrdě si za ním jdu"
 
  Na závěr se zeptám, zda vidíš šanci se v budoucnu prosadit třeba nastálo do Del, nebo jestli zvažuješ návrat domů?
 
Vždy je šance se dostat do vyšší ligy, všechno se to odvíjí od předchozí sezony. Dalším faktorem pro návrat do první ligy je zdraví. Každý profesionální hokejista se setkal s nějakým zraněním. V tomto sportu se tomu opravdu těžko vyhýbá.
 Nechci se o svém cíli moc zmiňovat, já o něm vím a dělám maximum pro to, abych si ho splnil. Momentálně ale zatím nepřemýšlím o návratu do České Republiky, není také vyloučeno, že se v Německu usadím natrvalo. Do Česka se ale rád vracím za přítelkyní, rodinou a také přáteli.
 
První díl rozhovoru si můžete přečíst: ZDE