DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 08.03.2017 11:17:05 

Hokejový magazín zabývající se mládežnickým hokejem

Trénink
MoDo Hockey: Nábor , výchova, učení, trénink - v jednom z nejlepších evropských klubů...
  
Rozhovor s českým trenérem JAROSLAVEM PLÍŠKEM, který měl možnost nahlédnout do výchovy mládeže v MoDo!  
 
   MoDo Hockey je považován za klub s nejpropracovanějším systémem výchovy hokejových talentů ve Švédsku. Z jeho líhně pochází kupříkladu Peter Forsberg, Daniel a Henrik Sedinové, Tobias Enström, Markus Näslund a mnoho dalších.
 
Právě do středního Švédska se v únoru letošního roku, vydal  český trenér Bc. Jaroslav Plíšek na desetidenní stáž k mládežnickým kategoriím. Na základě toho, že pan Plíšek sepsal své poznatky ze Švédska pro web ČSLH, se sním podařilo udělat rozhovor, který přibližuje práci s mládeží v MoDo, formy náboru a v neposlední řadě také podmínky pro růst a vývoj mladého hráče.  
  
Lukáš Majer 20.8.2011 foto: wikipedia*
 
 
 
původní rozhovor s trenérem Jaroslavem Plíškem  pro www.hokejreport.wbs.cz 
 
 
 
 
 
  Pane trenére, v únoru letošního roku jste absolovoval zajímavou stáž u mládežnických kategorií ( U5-U16 ) ve Švédsku, konkrétně v MoDo Hockey. Když  začnenme od začátku, jak probíhají nábory dětí v MoDo?
 
 
 Především jsou ve městě čtyři kluby, které vychovávají hoekjové talenty pro MoDo Institut. Já jsem měl možnost nahlédnout konkrétně do MoDo Hockey. Nábor spočívá v perfekně propracované brožuře, která rodičům vysvětluje všechny kroky ve výuce hokeje a poskytuje jim veškeré informace ohledně klubu. Tato brožura se rozdává na všech mistrovských utkáních A mužstva, ve školách a školkách. Dále se pořádají ukázkové tréninky dětí, kam může každý rodič s dítětem přijít. Dále se hráči motivují získáním klubového oblečení, které však není zdarma, ale rodiče se na jeho nákupu rádi podílí.
 
 
  Předpokládám, že už nejmladší hráči mají kvalitní podmínky, ať už co se týče výchovy hráče na ledě i na suchu ( hřiště pro suchý trénink, tělocvična...). Je tomu tak?
 
Ano. Hlavně mě velmi zaujala rozcvičovací dráha přímo uvnitř stadionu. Skládá se z možnosti střelby na branku a jiných pomůcek důležitých pro rozcvičovaní před treninkem či zápasem. 
  
  Nyní zamíříme přímo na ledovou plochu, do tréninku hráčů  U5 - U13. Můžete přiblížit počet tréninků v týdnu, zaměření, trenéry atd.?
 
Každá kategorie má minimálně 3 tréninkové jednotky v týdnu a na ledě se pohybují nejméně 3 trenéři.
 
 
 "Získané poznatky bych měl předávat na seminářích pro trenéry"
   
 
 Budete některé nové prvky či metody, které jste si ze Švédska odvezl, vkládat do přípravy vašich hráčů v klubu či je prezentovat např. na seminářích/školení trenérů?
 
  Cvičení, které jsem získal samozřejmě aplikuji u nás. Po domluvě s Martinem Hostákem bych měl získané poznatky předávat na seminářích pro trenéry. První by se měl uskutečnit na přelomu září – října. 
 
  
   Pro web ČSLH jste napsal, že zápasy nejmladších, jsou ve Švédsku řízeny rozhodčími ve věku 12 let, což určitě není na škodu... 
 
 Je to určitě dobrý nápad. Ve Švédsku je dítě naprosto chráněno před jakýmkoliv tlekem. Proto si nikdo z rodičů nedovolí "dítěti-rozhodčímu nadávat.    
 
 Závěrem se zeptám, jak Vy osobně se díváte a srovnáváte výchovu mladých hráčů  u nás a ve Švédsku či jinde v Evropě?
 
Tak Švédsko je v poslední době považováno za nejlepší zemi s výchovou hokejistů. Hovoří pro ty jak výsledky mládežnických reprezentací tak počet draftovaných hráčů do NHL.  
 
 Děkuji za rozhovor, nové poznatky a v neposlední řadě za Váš čas. Přeji mnoho úspěchů!
 
Díky za zájem. Ať se daří.
 
 
                                                                           Swedbank Arena, zde hrají své domácí zápasy hráči "A" teamu MoDu
 
  
 
             Örnsköldsvik          
 
 
- město ležící ve středním Švédsku
- založeno 1894
- má něco přes 20 000 obyvatel
 
            MoDo Hockey          
 
 
- založeno 1921
- 2x vítěz Elitserien: 1979, 2007
- vychoval mnoho hráčů pro NHL
 
 
 
                Elitserien               
 
nejvyšší Švédská soutěž v hokeji
- osm nejlepších postupuje do play off, 2 nejhorší týmy hrají pětičlennou Kvalserien o udržení, kterou v sezóně 2010/2011 hrálo mj. MoDo Hockey
 
* foto: wikipedia.cz, Birdbrain, hc-vitkovice, seznam.cz, denik.cz, koláž Hokejreportu.