Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 08.03.2017 11:17:05 

Hokejový magazín zabývající se mládežnickým hokejem

Bortňák - FIN‚SWE
Rozhovor s útočníkem Daliborem Bortňákem o poznatcích s European Trophy, prestižní letní soutěže 
 
„Vyspělost severských týmů je na vysoké úrovni ", říká mladý forward, jenž poslední tři roky strávil v Kanadě... 
 
  Po krátké odmlce, zapříčiněné začátky mládežnických extraligových soutěží a v neposlední řadě také pádem letadla Lokomotivu Jaroslavl, přináším další, zajímavý článek, respektive rozhovor s mladým útočníkem libereckých Bílých Tygrů Daliborem Bortňákem. Tématem se stal   prestižní turnaj European Trophy, ve kterém bylo k vidění spoustu výborných zápasů mezi českými a například severskými týmy. Právě švédskému a finskému stylu hokeje dáváme v článku největší prostor. 
 
Lukáš Majer 11.9.2011 foto: HC BT*

Druhého ročníku European Trophy se účastnilo celkem 24 mužstev, z toho 7 týmů české extraligy. Většina zápasů nabídla kvalitní hokej a zejména pro mladé hráče byl tento turnaj velkou zkušeností, přeci jen s mužstvy jakými jsou švédské HV 71 či Linkoping  nehrajete každý den. Duely měli jiný náboj něž klasické "přípraváky", což potvrdil také můj dotazovaný, Dalibor Bortňák. Je to tak, zápasy v European Trophy byli hodně rychlé a tvrdé. Hrálo se ve velkém tempu a mělo to velmi vysokou úroveň, " zhodnotil Bortňák celkový pohled na turnaj.

Pro něj i mužstvo Bílích Tygrů byl nejtěžším úsekem trip ve Švédsku a Finsku, kde na šelmy z podještědí čekaly postupně HV 71, Linköping HC a Kärpät Oulu ve čtyřech dnech. Všechny tyto mužstva patří k uznávaným  po celé Evropě. „Vyspělost severských celků je na vysoké úrovni, švédské a finské týmy jsou na tom výborně po bruslařské stránce, jsou hodně rychlí, obratní a výborně pracují s pukem."  uvedl dvacetiletý útočník hlavní přednosti týmů ze severských zemí.

Švédský hokej je o kombinaci !

Celkově v turnaji Liberec změřil síly se třemi kluby za Švédska - HV 71, Linköping, Lulea a jedním z Finska -  Kärpät Oulu. Švédský hokej je hodně o kombinaci, navíc umí i přitvrdit, to Finové jsou na tom výborně bruslařsky a hodně silní na puku. Ty týmy, se  kterými jsme hráli měli velmi propracované přesilové hry,"  našel Bortňák rozdíly ve stylu hry.

Na otázku, které mužstvo dělalo družině trenéra Kalouse největší problém odpověděl. Každý ten tým byl hodně dobrý, ovšem za nejlepší považuji Linköping HC ." vyzdvihl Bortňák mužstvo z jižního Švédska.

Oproti Kanadě velká změna !

Na závěr jsem se zeptal, co si Dalibor Bortňák z měření sil s nejlepšími celky Skandinávie odnesl „Pro mě to, jako pro mladého hráče to byla velká zkušenost, hřiště tam jsou velké, což byla obzvláště pro mě velká změna, když jsem hrál poslední tři roky v Kanadě, ale jak říkám obrovská zkušenost a snad to využiju v extralize." uzavřel bez šesti centimetrů, dvoumetrový útočník, zajímavé povídaní.      

* použité foto k článku - Jaroslav Appeltauer - http://www.hcbilitygri.cz/  

* Rozhovor vznikal přes sociální síť, přímé řeči přeloženy ze slovenštiny do češtiny.* 

TOPlist