Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 08.03.2017 11:17:05 

Hokejový magazín zabývající se mládežnickým hokejem

Powerskating
Trenér Milan Plodek pracuje v Liberci na zdokonalování techniky bruslení všech věkových kategorií
  
"Snažíme se Powerskating zabudovat do systému už od 3. třídy a je vidět zlepšění", říká kouč 6.+ 8. třídy Bílích Tygrů 
 
   Do tréninku mládeže, ale i mužů, se v poslední době začal více a více zařazovat Powerskating - technika bruslení. V Liberci pracuje na odstranění nedostatků hráčů, trenér Milan Plodek, se kterým se podařilo udělat rozhovor.
Bývalý útočník Liberce, Jablonce či Vrchlabí, vypráví o individuálním přístupu k hráčům, ztrátě, kterou český hokej má, oproti Kanadě, Růsům či Švédům a v neposlední řadě popisuje, jakým způsobem Powerskating studoval.    
 
 
Lukáš Majer 28.7.2011 foto: archiv M.P
 
 
 
                                                                                                                                                                                                  
 Pane trenére, v Liberci se specializujete na tréninky techniky bruslení, respektive Powerskatingu. Můžete podrobně přiblížit o co vlastně jde? 
 
 Jde o zdokonalování bruslařských dovedností, ať je to odraz, bruslení po hranách, starty a další užité bruslení, jako přechody z jízdy vzad do jízdy vpřed a obráceně, překládání, obraty, výjezdy z oblouku atd. Snažíme se tyto tréninky zabudovat do systému už od 3,4 třídy a je vidět zlepšení. 
 
 V Tuzemsku je nezvyklé, aby se v klubu zaměřoval kouč na určitou dovednost hráčů. Jak jste se vůbec dostal k tomu, že Powerskating trénujete a jak jste ho studoval?
 
 Pro upřesnění, nejsem v klubu pouze specialista na bruslení, ale jsem i  hlavním trenérem u 6. a 8. třídy. V Liberci se hodně trenérů, kromě trénování své kategorie zaměřuje na další specializaci či dovednost, jako stickhandling, techniku uvolnění, zakončení, ale i videocoaching atd.

K bruslení jsem se dostal i díky nedávno ukončené hráčské kariéře, protože pro mě bylo snadnější se tyto nové věci naučit, abych to dále mohl předvádět a vysvětlovat. V Liberci máme k dispozici spoustu materiálu, jako DVD, teorie, ale čerpáme i z internetu. Dále se trenéři účastní přednášek, dojíždíme na různé kempy, každý co uzná za vhodné.

 
 
" Chceme začít i s individuálnějším přístupem k jednotlivcům a zaměřit se na jejich nedostatky.  "
 
 
   V Česku patří Powerskating mezi prvky, jenž se objevují v tréninku klubů nově, samozřejmě až na vyjímky. Myslíte si, že se dá vůbec dohnat tato ztráta, kterou český hokej má oproti vyspělejším národům Kanada, Finsko, Švédsko, Rusko...?  
 
 Ta ztráta se dá určitě dohnat, ale jen s obrovskou chutí a pílí jak u trenérů, tak hlavně u hráčů, je nutné, aby se trenéři vzdělávali a používali tyto věci při tréninku a to v žádném případě nemluvím jen o bruslení. 
  
 
   V zámoří se na bruslení hráče specializují také formou individuálních tréninků, kde hráč piluje nedostatky, které mu chybí. Praktikuje se něco pobobného na příklad u Vás v Liberci?
 
 V minulém roce se začalo se speciálním tréninkem na bruslení, byla to hodina ledu vždy v pondělí ráno. Trénink byl určen pro hráče od 8.třídy až  po starší dorost. Kluci se během týdne na tuto hodinu zapisovali. Účast byla slušná, většinou mezi 15-20 hráči. Letos budou tyto hodiny dvě a navíc chceme začít i s individuálnějším přístupem k jednotlivcům a zaměřit se na jejich nedostatky.   
  Závěrem Vám přeji v trénování, nejen techniky bruslení, úspěchy a děkuji za rozhovor. 
 
Děkuji za položené otázky a doufám, že jsi s odpovědmi spokojen.                                     
 
  

 

TOPlist