DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 08.03.2017 11:17:05 

Hokejový magazín zabývající se mládežnickým hokejem

Patrik Flašar
Zkoušet někde 1. českou ligu nemělo smysl, naráží na finanční stránky klubů obránce Patrik Flašar
  
Perspektivní bek zamířil po neúspěšném kempu ve Vítkovicích do Německa a tohoto kroku rozhodně nelituje...
 
 Na to, že je mu teprve 24 let, má za sebou už bohatou hokejovou kariéru. Procestoval tuzemsko, Slovensko, Polsko a nyní působí u našich západních sousedů, tedy v Německu. I když se většinou nejednalo o nejvyšší soutěž, byl pokaždé Patrik Flašar nepostradatelným obráncem mužstva. V obsáhlém rozhovoru vypráví o své cestě do Německa, mládežnickém hokeji a na závěr také vzpomíná na po zápasové show, u svého prvního angažmá mezi muži.
  
Lukáš Majer 7.2.2012 foto:archiv PF*

    

O tom, zda Patrik Flašar se dá na hokej, bylo v podstatě rozhodnuto ještě před jeho narozením. Jeho otcem je totiž bývalý vynikají obránce a nyní trenér Karviné Aleš Flašar.  Patrik prošel, stejně jako otec, dorostem a juniorkou ve Vítkovicích a poté v Opavě. Mužský hokej si okusil pořádně poprvé až v Prostějově, právě pod vedením Aleše Flašara. O tomto angažmá ještě bude řeč. Po působení u Jestřábů vystřídal slovenskou extraligu, polskou nejvyšší soutěž a v Česku naposledy nastupoval za Orlovou. Aktuální sezonu však nezačal úspěšně. „Byl jsem v přípravě s Vítkovicemi a když jsem viděl že nebudu mezi osmi obránci tak mi agent začal něco shánět, dohodli jsme se, že zkoušet to někde v 1. lize nemá smysl, hlavně z finanční stránky klubů, a proto když přišla nabídka z Německa, tak jsem volil tuhle cestu," říká Flašar junior úvodem našeho rozhovoru.

  V Německu působí ve třetí nejvyšší soutěži, tvz. Oberlize. Obyčejný fanoušek samozřejmě neví co si pod tímto pojmem představit. Soutěž je srovnatelná s českou 2. ligou, jen divácké zázemí je trošku někde jinde, například na zápasy v Kasselu nebo Frankfurtu, kteří dříve hrávali DEL (nejvyšší soutěž v Německu, Deutsche Eishockey Liga , pozn.red.) chodí průměrně 4 000 lidí,“ představuje Flašar stručně soutěž v níž působí.

Hammer Eisbaren: Klub, jenž se pomalu rozjíždí  

"Jeho" tým se jmenuje Hammer Eisbaren. Už z názvu každý usoudí, ž své útočiště má ve městě Hamm. Hamm je asi 180 tisícové město na řece Lippe, v severovýchodní části Německa. Je také významným železničním uzlem státu. Přirozeně se doslova nabízela otázka, jak často jezdí Patrik domů. „No přes sezonu jsem byl doma dvakrát, vzhledem k tomu že to mám skoro 1 000 km, tak se moc často jezdit nedá."  

Nyní už opět plně k hokeji. Eisbaren má svého slavnějšího jmenovce v Berlíně u pětinásobného mistra Německa. Jak Flašar říká, vše se dává teprve "do provozu" a klub staví především na mladých hráčích. „Tým letos vzali do rukou noví lidé a sponzoři, proto se tady vše teprve pomalu rozjíždí, ale myslím že klub má budoucnost, pokud zde zůstanou lidí kteří jej momentálně vedou."

 "V týmech co hrají nejvyšší mládežnické soutěže, je to určitě srovnatelné s podmínkami u nás"

Jak již bylo zmíněno, Patrik Flašar procestoval už několik zemí a mnoho oddílů. Zažil situace, kdy vázla příprava, ale také si prožil jaké to je když máte všechno pěkně nachytané a připravené jako v nejvyspělejších soutěžích na světě. A jaké že jsou podmínky u Eisbarenu?  „No jak říkám, klub vzali letos do rukou noví lidé, takže zázemí je takové horší, hlavně regenerace vázne, ale dělají vše pro to aby se to zlepšilo," oceňuje snahu vedení obránce hrající na pravo a také čtenářům přibližuje tréninkové dávky, které jsou v Německu o něco odlišné než například v Čechách. Trénujeme každý den kromě pondělí, s tím rozdílem, že v Česku na Slovensku nebo v Polsku jsem byl zvyklý trénovat ráno, tady trénujeme večer."

Pozdní tréninky nejsou pro hráče ničím příjemným. V podstatě musíte čekat celý den na to, než přijde čas tréninkové jednotky. Patrik Flašar využívá tento čas sledováním sportovního dění v Česku. „Sleduji všechny domácí soutěže, internet je tady můj největší kamarád, takže mám větší přehled, než když jsem hrál doma." říká s úsměvem tvořivý obránce.

  V Hammu snad mládež ani není ! 

 Jak je uvedeno výše, Eisbaren staví na mladých hráčích. Právě mládežnický hokej je v Česku poslední dobou hojně rozebíraný. Jedna z otázek, tedy musela směřovat na to, jak se v Německu pracuje s mládeží. „Nějaké zápasy jsem viděl, ale tady v Hammu snad mládež ani není," prozrazuje zajímavý fakt Patrik Flašar. Druhým dechem se však rozpovídal a přiblížil princip jakým se dostávají mladí hráči do mužského hokeje. „Co jsem slyšel od mladých spoluhráčů, v týmech co hrají nejvyšší mládežnické soutěže, je to určitě srovnatelné s podmínkami u nás. Co jsem však pochytil, hodně kluků, když mají 18 let, se snaží přejít do chlapů a hrají právě Oberligu a nepokračují již v juniorce."

Prostějov? Vzpomínám jen v dobrém

Na závěr příjemného rozhovoru, byly na místě ještě dvě otázky. První se týkala Patrikové přípravy na sezonu. Jakým způsobem se bude na suchu připravovat na tu následující? „Poslední dva roky jsem se připravoval s Vítkovicemi, kde jsem se snažil prokousat do sestavy, ale letos se už chystám na to že budu přes léto trénovat sám, v minulosti už jsem se takhle připravoval a poměrně mi to vyhovuje, člověk se zaměří na své nedostatky, v kterých se může zdokonalovat," vyjadřuje svůj názor na individuální přípravu.

A jak bylo slíbeno v úvodu, v krátkosti jsme se vrátili ještě k jeho prvnímu angažmá mezi muži, jenž bylo shodou okolností pod vedením jeho otce. Psal se rok 2006, kdy Patrik poprvé naskočil na Hané do 1.ligy. "Na Prostějov vzpomínám jen v dobrém, bylo to mé první angažmá u chlapů, takže jsem se spíše rozkoukával jak to mužském hokeji chodí a snažil se něco naučit a pochytit od starších spoluhráčůPředevším rád vzpomínám na po zápasové show od Ondry Poživila a Tomáše Sedláka," uzavřel příjemný rozhovor vzpomínkami na Jestřáby Patrik Flašar

* fotografie: Facebook Hammer Eisbaren 2x, wikipedie.