Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 08.03.2017 11:17:05 

Hokejový magazín zabývající se mládežnickým hokejem

Luděk Bukač
Hráčů, kteří se v budoucnu dokáží prosadit v seniroské reprezentaci moc nemáme, varuje Luděk Bukač
  
Trenér reprezentace U18, uznávaný odborník, Luděk Bukač jr., mluví otevřeně o aktuálním stavu českého hokeje...  
 
 Další medaili, už třetí v řadě, přivezlo z mistrovství světa ve Finsku a Švédsku reprezentační "áčko" České republiky. Po nějaké době se začínají otevírat debaty o "krizi" českého hokeje. "V seniorech žádnou krizi nemáme, my máme prostě problém v mládeži", říká otevřeně na toto téma, exkluzivně pro www.hokejreport.wbs.cz, Luděk Bukač mladší. V rozhovoru se nejdříve věnujeme hokejové škole "Bukač Hockey", jenž pracuje na kvalitní úrovni již dvacet let, práci s dětmi, tréninku a až závěr našeho povídání patří problematice českého hokeje a budoucnosti jak seniorských tak především mládežnických reprezentací!  
  
 
Lukáš Majer 5.6.2012 foto: čslh
 
 
 Pane Bukači, už dvacet let provozujete se svým otcem hokejovou školu „Bukač Hockey“. Na úvod se chci zeptat od jakého věku hráče je prospěšné, aby malý klučina na kemp přijel, tak aby trénink pro něj měl efekt? 
 
Záleží, co si představíme pod pojmem efekt. Samozřejmě, pokud je to výuka jazyků, hudby, tak ti děti se chtějí zlepšovat a rodiče je podporují. Myslím si, že od určitého věku, například pěti let, není nad věcí se zlepšovat, ať už je to v hokeji nebo v něčem jiném. Samozřejmě, že vývoj hráče je dlouhodobá věc, takže je třeba, aby děti dlouhodobě pracovali na zlepšení, a to třeba i od období minihokeje.
 "Core trénink je jedním z toho, co chceme do dětí dostat" 
 
 Vaší specialitou je trénink IMS, kdy soupeře představuje hokejová branka. Zajímalo by mne, od jakého věku se tento prvek do tréninku zařazuje? Např. jestli je vhodný pro kategorii U7-U9?
 
U dětí se dají zlepšovat ještě všechny činnosti samostatně, ať už je to bruslení či střelba. My se snažíme, abychom v tom tréninku tyto činnosti zlepšovali všechny. Chceme dosáhnout určitých výsledků a k tomu potřebujeme určité pomůcky. Ať už se bavíme o brankách, překážky a jiné. Máme cvičení, které chceme s hráči soustavně dělat, aby se zlepšili. Vymýšlíme cvičení tak, aby se hráči dostávali do situací jako v zápase, a samotný trénink byl co nejpestřejší a nejefektivnější.
 
 
"My máme prostě špatnou práci v mládeži, snažíme se vychovávat trenéry, ale ti jak se dostanou do praxe, tak se z nich stanou koučové. Přitom by měli plnit roli učitelů, vychovatelů a to je právě ten problém. "
 
 
  Na Vámi pořádaných kempech se zaměřujete také na trénink na suchu. Velký prostor je dán zpevňování tělesného středu „Core“. Myslíte, že tento trénink je vhodný i pro nejmladší hráče? U7-U9?
 
Na suchém tréninku učíme děti především dělat dřepy, a jejich správnou techniku. Jelikož například i hráči národního mužstva mají problém udělat dřep správně technicky, takže tyto problémy se snažíme odstraňovat. Své místo zde má i Core trénink. Děti těmto cvikům učíme víkend od víkendu, pracujeme postupně na všem a Core je jedním z toho co chceme do dětí dostat. Snažíme se jim spíše ukázat a  vysvětlit, co mají dělat, pak už je to na rodičích nebo samotných klubech, aby na těchto činnostech dále soustavně pracovali.
"Budoucnost reprezentace? Nevidím to moc dobře!"  
 
 Na závěr se chci zeptat trošku globálně. Po další medaili seniorů z MS, se začíná stále více debatovat o tom, zda je český hokej z pomyslné krize venku. Největší problém neví však v „A“ týmu, ale v mládežnických reprezentacích. Jak se díváte na toto diskutované téma Vy?
 
Tak v „A“ týmu žádnou krizi nemáme, protože tolik medailí, kolik získali naši reprezentanti za posledních dvacet let, nemá snad nikdo. My máme prostě špatnou práci v mládeži, snažíme se vychovávat trenéry, ale ti jak se dostanou do praxe, tak se z nich stanou koučové. Přitom by měli plnit roli učitelů, vychovatelů a to je právě ten problém. Je to takové, že si trenéři často přetahují hráče, kluci nastupují „načerno“a to pak nemá s výchovou vůbec nic společného.
 Jaké se tedy nabízí řešení?
My se potřebujeme dostat do toho, jak to bylo dříve, že trenér bude s hráči pracovat, než aby koukal, jak je bude koučovat a jakou po nich bude chtít taktiku a jak bude kolegovi ze sousedního klubu odtahovat hráče. To je obrovský problém. My se do 8. třídy nezabýváme výchovou a pak nám to utíká. Tudíž pak nemáme úspěchy v mládežnických reprezentacích. Nevidím to moc slibně, protože ty ročníky, nebo ti hráči, jenž nyní půjdou do národního mužstva tak v mládeži nehráli dobře. Zase tolik hráčů nemáme, kteří se můžou do budoucna v seniorském hokeji prosadit! Takže do budoucna to nevidím moc dobře.
 
Rozhovor vznikl v sobotu 2.6.2012 v Brně, na hokejových halách Dětí a mládeže, při jednom z kempů hokejové školy Bukač Hockey.

TOPlist

 
TOPlist