Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 08.03.2017 11:17:05 

Hokejový magazín zabývající se mládežnickým hokejem

Akademie St.Polten

Exkluzivní pohled: Hokejová akademie v Rakousku - kvalitní příprava hráče nebo studna na peníze?

Unikátní článek s rozhovorem, blogem a videoreportáží na téma Okanagan Hockey School v Sankt Poltenu... 
 
  "Český hokej nemá budoucnost, pokud se chceš v hokeji někam dostat, bude to pomalu všude jinde, akorát ne v Česku! Musíš ven!"  Pokud se pohybujete často na českých stadionech při mládežnických zápasech, slyšíte tato slova v podstatě stejně pravidelně jako předpověd počasí ve večerních zprávách.
Spousta hráčů odchází za moře, zkoušet štěstí v nižších soutěžích s vidinou NHL, ale Česko má své zastoupení také v Evropě, narazil jsem na několik hráčů dorosteneckého věku v zemích Švýcarska, Švédska, Finska... nebo také Rakouska. A právě o jedné  hokejové akademii u našich jižních sousedů budou následující řádky.
 
Willkommen in Sankt Polten!
 
 
Lukáš Majer 9.7.2012 foto: Hokejreport

  

 

Město Saint Polten leží  v Dolním Rakousku a je také hlavním městem této spolkové země. Má asi 50 000 obyvatel a mezi jeho partneská města patří mimo jiné moravská metropole Brno. Nyní už však k hokeji, vlastně k tomu, jak jsem se k podnětům k tomu článku dostal. Při jednom z prohlížení hokejových webů jsem našel odkaz na město Saint Polten. Automaticky mi ve vyhledávači vyjely stránky o hokejovém klubu, respektive akademii. Ta nese název OKANAGAN Hockey School Europe a během sezóny v ní působí hráči ze všech koutů světa! 

Úrověň rakouské ligy je podstatně nižší než české soutěže!

Akademie má vlastní internetové stránky - www.ohseurope.com/. Ředitelem je pan Elias Vorlíček. Na soupisce jednoho z týmů jsem našel jméno českého hráče, ale vzhledem k tomu, že naše konverzace přes Facebook vyplunula do neznáma, nebudu jej jmenovat. S ochotou a vstřícnostní mi popisoval jak to v akademii chodí, jaké mají podmínky pro trénink a podobně. Základem toho jak se do akademie dostat je třídenní přijímací kemp, kde si vybírají hráče, které potom," přiblížil úvodem cestu do projektu. 

V době, kdy vznikal tento "rozhovor" se v Česku hodně mluvilo o akademiiích ČSLH. Podstatou měl být komplexní rozvoj hráče, ať už v tréninku na ledě či na suchu a zárověň pak také ve škole. Jak je na tom Sankt Polten s off-ice přípravou? Je tam sice posilovna 3xtýdně, ale tam se jen zvedají čínky, žádné cviky na obratnost, žádný strečink a další. Regenerace tam taky žádná neni." napsal stručně tréninkový program mimo led český forward.

 Po "vyzvídání" v oblastni sportovní, jsem se zeptal "natvrdo" jaká je úroveň a kvalita celého projektu. Pokud chceš hrát na vrcholové úrovni tak bych to nedoporučoval, jde tam hlavně o peníze. Je tam sice hodně ledu,ale kvalita tréninků neni vyšší než u nás v Česku, ačkoliv to vedou trenéři z Kanady. " nebál se na rovinu říci český hokejista vlastní názor na Okanagan Hockey School Europe.

Pro hráče působící v akademii je ihned vedle stadionu internát a škola. Právě vzdělání je jednou s věcí, se kterou byl mladý útočník spokojen  „Je tam gymnázium s výukou v angličtině, ale pokud můžeš chodit doma na gymnázium tak bych bral tuhle možnost."  A na závěr, jak je na tom kvalita hokejová, kterou Sankt Polten hraje? Úroveň rakouské ligy je podstatně nižší, než české soutěže," dodal.

Blog: "Exkurze" přímo do akademie - Vyhaslý život i česky mluvící uzklízečka...
 
 
Právě jste dočetli minirozhovor s jedním hokejistou, jenž v akademii působil. Nedalo mi to, a při cestě na dovolenou do Rakouska, jsem se v padesátitisícovém městě zastavil, abych ji mohl navštívit a alespoň se letmo přesvědčit, jakým komplexem akademie disponuje.

Ihned při příjezdu vás zaujme obrovský fotbalový stadion, od kterého je asi 300 metrů rozsáhlý areál s názvem "Sportwelt". Jeho součástí je atletické hřiště, dvě tréninkové plochy pro fotbalisty, několik tenisových kurtů, univerzální tělocvična na basketbal, házenou či florbal a hlavně také hokejová hala. 

Než se dostanete k hokejové aréně, musíte projít v podstatě okolo všech výše zmíněných sportovišt. Nejdříve se mi zdá, že tady končí svět. Nikde nikdo, prázdná jídelna, restaurace, všechy plochy pro trénování... Až na tenisových kurtech se prohání pár budoucích Nadalů.

"Rakušané mají všude neskutečným způsobem uklizeno, zárověn si důvěřují, ve vestibulu haly jsou volně vystavené hokejky..."

Konečně docházíme k hokejovému stadionu. I když stadionu. Říkejme tomu raději hala. Tady taktéž nikde nikdo. Využíváme situace a celý objekt poctivě prozkoumáme. Všude neskutečným způsobem uklizeno, ani smítko, ale zárověň skoro všechny dveře otevřené, tudíž jsem nahlédl do gymnastického sálu či místnosti pro porady. V suterénu budovy je hokejový obchod, v němž je také vše srovnané do komínků.

Na ploše je místo ledu umělá tráva, tribuny jsou jenom z jedné strany, čili diváci sedí jako v kině. V jednom sektoru na stání je buben i s paličkami, jak vidno, o vlastní věci zde strach nemají...

O tom, že jsme přišli doslova za minutu 12, nám dává najevo chlapík, který halu zamyká a pomalou němčinou nám vysvětluje, že jsme byli poslední, kdo do ní vstoupil. Další budou pak, až zase hokejisté ze všech koutů světa, jenž se přijedou ucházet o místo v akademii. 

Při cestě zpět nás zastavuje česky mluvící uklízečka. Využívám situace a ptáme se jí na vše co nás zajímá. Podstatnou informací je, že ještě 28.června byl na ploše led a dojížděl poslední kemp. Nyní se prý chystají všechny věci na novou sezonu, tisknou se nové brožůry, prospekty,aby se za necelý měsíc mohlo rozběhnout vše znovu.

"Každopádně tréninkový komplex je velmi dobře postavený, sportovci mají pravděpodobně vše na jednom místě, nemusí nikam dojíždět"

Co napsat závěrem. Bohužel jsem neviděl jediný trénink nebo tréninkový proces, buď na ledě nebo na suchu. K dispozici jsem neměl jediný zápas nebo přípravu na něj, abych mohl udělat jakýkoliv závěr. Každopádně tréninkový komplex je velmi dobře postavený, sportovci mají pravděpodobně vše na jednom místě, nemusí nikam dojíždět a podobně.

Velkým plusem bylo, že se podařilo získat názor také hráče, který mohl být součástí tohoto projektu, jestli je ovšem příprava hokejistů, tréninky nebo zápasy prospěšný k tomu, aby se hráč dostal výkonostně dál, nemůžeme v žádném případě přesně říci...

Videoreportáž z návštěvy Okanagan hockey School Europe

 

      

Fotogalerie: ZDE

Pro ty, kterým jsem nasadil tímto článkem "brouka do hlavy", uvádím níže odkazy na webové stránky akademe i sportoviště:

www.ohseurope.com - oficiální web Okanaganwww.sportwelt-noe.at - oficální stránky sportovního komplexu.       

TOPlist