Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 08.03.2017 11:17:05 

Hokejový magazín zabývající se mládežnickým hokejem

Prostějov
PETR MARÁK: Kluci by se měli hrou bavit a nebýt příliš tlačeni do výsledků a už vůbec ne do statistik!
  
S trénérem mladých hráčů v Prostějově o výchově i talentu.... 
 
  V druhém původním rozhovoru na téma mládežnikcý hokej v Česku, konkrétně výchova mladých hráčů v období 1.-4. třídy, jsme nakoukli do "kuchyně" prostějovské základny. Trénér Petr Marák přiblížil rozvoj benjamínků na ledě i mimo něj.
 
  
 
Lukáš Majer 13.4.2011 foto: Lhk
 
 
 
 * Nábor do hokejové přípravky LHK ProstějovZDE  
 
 
 
                                                                                                                                                                                                                              Petr Marák
 
 
 
 Pane trénére, v Prostějově prochází pod vašimi rukami hokejoví benjamínci od přípravky až po 4.třídu, je to období ve, kterém se hráči učí začátkům bruslení, vedení kotouče, střelby atd. a hokej pro ně musí být hlavně zábavou. Přesto v některých klubech a na turnajích to vypadá jako by pro některé kouče ( i rodiče ) byly přednější výsledky. Myslím, že se shodneme když řeknenu že důležitá v tomto věku je především výchova a růst malých hráčů? 
 
Samozřejmě že výchova a růst mladých hráčů je naším cílem a přihlížíme i na výsledky ve školních lavicích, hráči těchto věkových kategorií by se měli především hokejem bavit a nebýt příliš nuceni do výsledků  a tabulek  stylem musíme vyhrát a už vůbec ne do nějakých statistik, my se snažíme držet  metody: napřed chválit, potom vytýkat chyby a je i zdůrazňována na všech seminářích, které pořádá ČSLH. Letošní rok jsme se s kolegou Janečkem hlavně zaměřili na bruslení a koordinaci pohybu a výsledky nebyly vůbec špatné, ale ne vždy se vše povede. Co se týče rodičů, chápu, že hokej stojí spoustu peněz a času, ale i rodiče by měli pochopit, že se naši trenérskou práci snažíme dělat co nejlépe, i když jejich názor je někdy opačný. Ono je  rozdíl sledovat snahu kluků z tribuny a ze střídačky nebo z ledu při minihokeji, bez treninku a píle na sobě pracovat se žádný kvalitní hokejista nenarodil.
 
 
 V některých klubech začali dělat i pro nejmladší hráče nebo pro kluky okolo 3.třídy speciální tréninky powerskatingu (bruslení), brankáři mají svoje jednotky, na suchu se chodí pravidelně do tělocvičny ( bosu, gymnastika ), v rámci suhé přípravy se hrají fotbalové zápasy proti "fotbalistů". Zavedli jste i některé v uvozovkách inovační (moderní) prvky do přípravy i u Vás v Prostějově?

Samozřejmě i my v Prostějově se snažíme držet nových trendů v hokejovém treninku,my jsme letos zavedli pro hráče od 2. třídy pravidelné treninky powerskatingu a užitečného bruslení, které byly pravidelnou součástí treninkového plánu jednou až dvakrát týdně. Dále svoje místo v treninku mělo i balanční cvičení na bosách a jednou týdně suchá příprava nebo tělocvična. Co se týče brankářů, nějaké treninky probíhají pro všechny věkové kategorie jednou za čtrnáct dní pod vedením pana Hrazdíry ze Zlína a Jirky Slováka z ,,A'' mužstva.
 
 
"Myslím, že před Rakouskem a Německem máme určitý náskok"
 
 
  V závěru této sezóny se Vaše mužstva utkávala i s týmy ze zahraničí( Rakousko) nebo jste mohli na domácím turnaji vidět v akci i mladé naděje například z Letňan nebo Chomutova. Jaké bylo porovnání s našim ( "Hanáckým" - Moravským)  hokejem v těchto zápasech (turnajích)?
 
Co se týká porovnání týmů, se kterými jsme se mohli potkat na turnajích, tak před Rakouskem a Německem si myslím máme určitý náskok. Týmy jako Letňany, Chomutov a podobně, je porovnání horší, tohle jsou týmy, které oproti nám mají dostatek dětí a mohou vybírat v úvozovkách na turnaje ty lepší hráče a hlavně ročníkové. Nám za třetí třídu hrají i hráči ročníků 2002 a 2003 a to musí být někde znát, i když snahu a bojovnost našim klukům nemohu vytknout.  
  
 
 Otázka na závěr: Český hokej i přes loňský úspěch na MS neprožívá zrovna dobré období. Svaz včele s panem Lenerem začal určitými způsoby lákat děti na hokej, vycházejí DVD pro trenéry, pořádají se semináře. Myslíte si, že je to dobrá cesta aby se Český hokej počínaje výchovou mladých hráčů, vrátil tam kam bezpochyby patří?
 
Cesta to špatná určitě není, semináře mají svou kvalitu a určitě přispívají ke kvalitnější práci trenérů, protože každý by se měl dále vzdělávat a používat nové metody při naší práci a český hokej určitě časem půjde nahoru. Jediné co se nepovedlo dle mého názoru je minihokej pro 4. třídy, to si myslím, že je krok zpět, spíše bych se ubíral modelem ze Švédska. Doufejme, že budou časem mít provinční kluby jako my více dětí a hlavně těch, co budou pro hokej zapálení a pak půjde Český hokej nahoru.
 
TOPlist