DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 08.03.2017 11:17:05 

Hokejový magazín zabývající se mládežnickým hokejem

Anketa
"Cesta ČSLH je dobrá, ale ještě chvíli potrvá něž si vše sedne", shodují se trenéři v Olomouckém kraji"
  
Jsou u toho, když mladí hráči dělají první krůčky na ledě, většina z nich je učí a vychovává až do 4. třídy... 
 
  Pokud jste pravidelným čtenářem Hokejreportu, jistě jste zaznamenali, že v uplynulých měsících se povedlo udělat rozhovory s trénéry nejmladších hráčů v Olomouckém kraji. Na závěr všech rozhovorů jsem položil všem stejnou otázku. A nebudete věřit, ale opět - všichni - se shodli na tom, že práce svazu na výchově a růstu mladých hráčů je na dobré cestě... 
 
 
Lukáš Majer 10.7.2011 foto: HR
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 Český mládežnický hokej, i přes dva úspěchy seniorské kategorie na MS, neprožívá zrovna dobré období. Svaz včele s panem Lenerem začal určitými způsoby lákat děti na hokej, vycházejí DVD pro trenéry, pořádají se semináře. Myslíte si, že je to dobrá cesta, aby se český hokej počínaje výchovou mladých hráčů, vrátil tam, kam bezpochyby patří?
 
Radomír Čížek, trenér HK MD Šumperk 1.+2. třída, přípravka
 
 "Semináře a výukové materiály jsou samozřejmě nezbytné, trénování je proces celoživotního vzdělávání a já jsem rád za každý materiál, za každý odkaz na youtube, nebo za každý názor. Hráčů je opravdu čím dál méně a jejich charatker je horší a horší, takže se bohužel domnívám, že opravdu těžké období pro český hokej ještě přijde. Jako vždy je to ale také hodně o penězích - malé kluby nemají peníze na dostatečný počet trenérů a ty velké je utrácí za "A" - mužstvo, někteří rodiče mají problém hokej finančně utáhnout, kvalitní pomůcky jsou také šíleně drahé.
 
 Ovšem za největší problém českého mládežnického hokeje považuje doslova směšné tabulky, které stanovují odstupné za hráče, které odchází do jiných klubů. Tento systém vůbec nenutí extraligové kluby se opravdu věnovat mláděži, protože vědí, že si je mohou za pár drobných postahovat z okolních měst - Třinec možná letos vyhrál extraligu mužů a předváděl krásný hokej, ale kolik skutečných odchovanců se dnes živí hokejem? Velmi se mi líbí myšlenka hokejových akademií a mě jako trenéra by taková práce neskutečně bavila, ale kluby které ty akademie zavedou, kde chodí na muže 6000 lidí a které na to mají prostředky, musí přivést k hokeji 30 hráčů v ročníku a kvalitně s nimi pracovat již od přípravky - většina těchto klubů již dnes má dvě ledové plochy, takže o nedostatku ledu nemůže být řeč, musí však mít chuť a motivaci. Když nebudeme mít pořádnou základnu, Kanaďany a Rusy už nikdy nedostihneme."
 
Vladimír Kočara, trenér  HC Zubr Přerov 2.-4.třída
 
 "Určitě se za poslední dva roky hnuly ledy a český hokej jde podle mě správnou cestou. Bude to ještě chvíli trvat než si všecno sedne a pojede
to podle jasných pravidel. Nejen hokej zaspal, ale i ostatní sporty v České republice za světem zaostávají. Pokud se do výchovy mladých
sportovců více nezapojí stát, nevytvoří se znovu střediska mládeže (akademie) a střední sportovní školy (gymnázia,učiliště), tak ta snaha nebude dotažena do úspěšného konce."
 
Petr Marák, trenér LHK Jestřábi Prostějov 2.-4. třída, přípravka
 
 "Cesta to špatná určitě není, semináře mají svou kvalitu a určitě přispívají ke kvalitnější práci trenérů, protože každý by se měl dále vzdělávat a používat nové metody při naší práci a český hokej určitě časem půjde nahoru. Jediné co se nepovedlo dle mého názoru je minihokej pro 4. třídy, to si myslím, že je krok zpět, spíše bych se ubíral modelem ze Švédska. Doufejme, že budou časem mít provinční kluby jako my více dětí a hlavně těch, co budou pro hokej zapálení a pak půjde Český hokej nahoru."
 
Ctibor Melovský, trenér Orlíci Uničov
 
 "Nepovažuji se za nějakého hokejového odborníka, abych posoudil, zda nově nastoupená cesta povede k tomuto cíli, ale cokoliv se bude na Svazu dělat směrem ke vzdělávání trenérů je dobře. Je pravdou, že v poslední době vyšlo v češtině několik DVD materiálů, ale bohužel jsem tam nenašel nic pro naši věkovou kategorii a tak se spíše snažíme komunikovat s trenéry, jejichž děti nás svými dovednostmi zaujaly, konzultujeme s nimi svoje zkušenosti a jsme velmi otevření novým věcem, které si vyzkoušíme a fungují. Využíváme internet, investovali jsme do nákupu amerických a kanadských materiálů věnujícím se bruslení a stickhandlingu atd. Oceňuji snahu Svazu pomoci klubům přípravou metodiky pro nábor dětí, rovněž za přínosné považuji semináře na toto téma, protože každé dobré zkušenosti odjinud se mohou hodit. Ostatní kroky nemohu posoudit. "
 
Jan Petřek, HC TJ Šternberk 3.+4. třída, přípravka
 
 "Určitě je dobře, že trenér může čerpat z mnoha hokejových materiálů a  vybere si co potřebuje. Ovšem v dnešní době jsou důležité i jiné aspekty. Bohužel důležitější, než snaha něco dělat co nejlépe. Například ekonomické a chtít podporovat lední hokej ve městech. U nás poslední dva roky mládež čeká den co den, jestli se město za ní postaví a podpoří ji a nebo práce trenérů byla jenom zbytečným plýtváním jejich energie a času. Bohužel v případě Šternberka se my trenéři soustředíme na záchranu mládežnického hokeje pomalu více než na studium tréninkových materiálů. V tom horším případě by mělo 45 dětí od pěti do deseti let po hokeji, a potom veškerá snaha, nás trenérů a svazu, bude v našem městě zbytečná a český hokej si může škrtnout další děti.
 
 Moc dobře víme,že největší hokejové úspěchy vydobili hráči narození v 70 letech, kdy pohyb byl nejpřirozenější trávení volného času a tak první selekce hokejistů ve velkých městech byla už ve 3.třídě. Z mnoha hráčů se dalo hojně vybírat. V dnešní době nemůže být o kvantitě řeč a tak musíme zapracovat na kvalitě. O to musí být přístup osobnější alespoň ze začátku. Musíme počítat s tím, že o hokej je minimálně čtyřikrát menší zájem než v 70. letech."
 
     
Jakub Sikora, HC Olomouc, trenér 3.-4. třída, přípravka 
 
Určitě je to krok správným směrem. Snad ČSLH bude v těchto aktivitách pokračovat a ve vedení klubů budou lidé, kteří tento záměr podpoří.