Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 08.03.2017 11:17:05 

Hokejový magazín zabývající se mládežnickým hokejem

Matěj Porzer
Matěj Porzer se vydal na zámořskou cestu. Přes turnaj Showcase se dostal do juniorské soutěže MJHL! 
  
Sedmnáctiletý obránce se připravuje na další sezónu v zámoří, tentokrát již s ambicemi směrem k draftu do OHL ... 
 
PK Warriors AAA. Showcase.Philadelphie Revolution MJHL (Metropolitan Junior Hockey League). Takhle by se daly ve stručnosti yvjemnovat štace, kterými si prošel mladý český hokejista Matěj Porzer, v době, zatím, svého krátkého působení v USA. Urostlý obránce zaujal skauty jednoho z týmů na prestižním turnaji Showcase a tím si vysloužil nabídku zůstat v Americe i další sezónu. "Rád bych se prosadil a řekl si o nabídku. Tahle sezona bude důležitá, je to pro mě příprava na tu další." uvědomuje si charizmatický hokejista. Nejen svojic estu do Ameriky, ale také školní docházku, zázemí či letní přípravu, popisuje v zajímavém rozhovoru, exluzivně pro www.hokejreport.wbs.cz
  
 
Lukáš Majer 28.7.2013 foto: archiv MP
 
 Matěji, svoji hokejovou kariéru jsi zatím spojil, přes svůj nízký věk, celkem hodně se zámořím. Můžeš v krátkosti popsat, jak jsi se do Ameriky dostal?? 

 V 15 letech jsem jel na camp do Detroitu k Petru Klímovi. Pan Klíma mi umožnil působení v jeho týmu PK Warriors AAA.  Za jeho tým jsem hrál až do dubna 2013. To byly vlastně takové moje první krůčky v USA.

"První zápas co jsem hrál v USA jsem se chystal rozehrávat kotouč, ale protihráč mě překvapil nepřipraveného a proletěl jsem se metr vzduchem hlavou na mantinel."

 Působil jsi v programu Petra Klímy, PK Warriors, následně jsi dostal příležitost ukázat se na Showcase, je to tak? 

 Ano je to tak. Na Showcase mě vlastně přihlásil můj strejda Marek, který mě podporuje v hokeji. Jsem rád, že tak učinil. (úsměv).

 Můžeš českým fanouškům Showcase popsat, o co jde, kolik je tam hráčů? (prostě tvoje dojmy - co nejvíce)? 

Jedná se o velký turnaj, kde má hráč možnost ukázat své kvality před skauty juniorských týmu nejen z USA, ale i Kanady. Vetšinou tam jsou hráči z USA , Kanady a Evropy . Během 3 dnů jsem odehrál 7 zápasů, ovšem bohužel jsme ve čtvrtfinále vypadli.  Celkem se turnaje zúčastnilo 26 týmu, každy tým měl zhruba 17 hráču se 2 gólmany.

 

 Díky Showcase jsi dostal nabídku dop týmu Philadelphia Revolution v MJHL. Mladí hráči v Česku a jejich rodiče pravděpodobně něvědí o jakou soutěž se jedná, můžeš popsat a například porovnat s tuto soutěž s ČR? 

Také díky Janu Průšovi jsem se dostal do Philadelphie Revolution, která hraje soutěž MJHL. Jedná se o juniorskou soutež v USA, zatím nemůžu srovnávat kvalitu soutěže MJHL s Českou Republikou, protože za Philadelphia Revolution budu hrát první rok, takže o nějakém srovnání se můžeme pobavit až během sezóny.

 Ještě zpět k Showcase. Kdyby jsi měl v Česku spoluhráče, jenž by se zajímal o Ameriku. Doporučil by jsi mu Showcase? 

Určitě ano. Je to obrovská zkušenost, hráč má možnost se srovnat s hráči z jiných zemí a také si vyzkoušet americký styl hokeje, který je dle mého názoru, rychlý a agresivní.

 
"Jedná se o velký turnaj, kde má hráč možnost ukázat své kvality před skauty juniorských týmu z USA i Kanady. Vetšinou tam jsou hráči z USA, Kanady ale i Evropy," Matěj Porzer mluví o turnaji Showcase.

 Čím by jsi řekl, že se mládežnický hokej kolem U18 specifikuje? Předpokládám, že se hraje hodně do těla a bruslí, je to tak? 

Ano je to tak, jak už jsem naznačil, v předešlé odpovědi. Hraje se tam hodně fyzický hokej a také hodně rychlý. První zápas co jsem hrál v USA jsem se chystal rozehrávat kotouč, ale protihráč mě překvapil nepřipraveného a proletěl jsem se metr vzduchem hlavou na mantinel.

 Jak to máš v Americe se studiem? Chodíš tam normálně do školy? 

Ano budu chodit v USA do školy, zatím vše vyřizujeme .

 Momentálně je léto, pomalu se v ČR rozjíždějí přípravy, jak to máš ty s letní přípravu, trénuješ v Česku? 

Hned po návratu z USA jsem nastoupil do atletické přípravy AK OLYMP Brno pod vedením p. Josefa Sečkaře. Tréninky jsem dvoufázové. Dále jsem trénoval pod vedením Ivana Elznera který trénuje Rugby Club Bystrc Brno. Vedle toho jsem absolvoval jednodenní kemp v Praze u pana Bukače. Pak jsem jel do Jihlavy na hokejový kemp, který pořádal pan Petr Jonák.

 Vidím, že přípravu rozhodně nepodceňuješ... 

Tak to určitě ne, ovšem to co jsme vyjmenoval nebyla zatím ani polovina mé přípravy (úsměv, pozn.red.). Po návratu z kempu jsem opět trénoval pod vedením pana Sečkaře, týden na to jsem odjel na kemp pana Kaberleho do Marianských Lázní. Program jsem měl náročný, dopoledne jsem skončil u pana Kaberleho a hned odpoleden jsem nastoupil do Třemošné na další hokejový kemp s panem Petrem Jonákem, takže léto si užívam hokejovou přípravou na další sezonu, ale je to potřeba.

"Mé cíle jsou ty nejvyšší, ale nerad bych předbíhal. Rád bych se prosadil a řekl si o nabídku. Tahle sezona bude důležitá, je to pro mě příprava na tu další."

 Kdy opět odlétáš do Ameriky? 

Do Ameriky odlétam v polovině srpna.

 Co si slibuješ od příští sezóny, je tvým cílem se pomalu propracovat k tomu, aby jsi se dostal k draftu do OHL,USHL či NAHL ? 

Mé cíle jsou ty nejvyšší, ale nerad bych předbíhal. Rád bych se prosadil a řekl si o nabídku. Tahle sezona bude důležitá, je to pro mě příprava na tu další.

  Ještě trošičku do osobního života v USA. Můžeš čtenářům popsat jak vypadá tvůj klasický den v Americe? 

Nevím jaký harmonogram mě čeká tuto sezonu, ale když jsem byl v USA u Petra Klímu, tak jsem si dělal spolu se spoluhráči suchou přípravu. Pak jsme šli do školy a odpoledne byl trenink na ledě. Večery se v USA tráví po skypu a volání s rodinou.

 A na závěr. Kdyby jsi mohl vrátit čas, šel by jsi do USA znovu, nebo bys dal přednost setrvání v Česku?

Tak určitě (smích, pozn.red.). A teď vážně. Určitě bych do USA či Kanady šel znova, tento styl hokeje mi vyhovuje .

  

Pokud Vás článek oslovil a chtěli by jste vědět o Showcase více informací, volejte a pište na:

 
Sports Connect - pro Evropu ,tel: 739 602 785 begin_of_the_skype_highlighting 739 602 785 BEZPLATNĚ  end_of_the_skype_highlighting, email: dsh@dshcz.cz , web:  www.usaselectshockey.com  
Podrobnější představení Showcase: ZDE
 
TOPlist